Upeaa menestystä U14 SM-lopputurnauksessa

Menneenä viikonloppuna Kisakallion täytti 14-vuotiaiden kauden huipennus, SM-lopputurnaus. Hongan joukkueita Suomen mestaruus taistossa oli kolme, tytöissä huikean harvinaisesti kaksi joukkuetta ja poikien puolella yksi. Viikonloppu oli täynnä jännittäviä otteluita, kovaa kannustamista, mahtavia suorituksia ja hienoa joukkuepeliä. Ikimuistoinen viikonloppu oli Hongalle upea ja menestyksekäs, yksi Suomen mestaruus, SM-pronssi ja lopputurnauksen 8. sija.

WU14 SUOMEN MESTARIT

14-vuotiaat tytöt pelasivat voitokkaan viikonlopun ja pääsivät juhlimaan lopputurnauksen päätteeksi Suomen mestaruutta. Runkosarjassa joukkue pelasi kolme ottelua, joista kahdesta yli 40 pisteen voitto ja yhdestä niukasti yhden pisteen voitto. Välierissä tytöt kaatoivat toisen espoolaisjoukkueen EBT:n loppulukemin 68-49.

Suomen mestaruus taisto käytiinkin toista ennakkosuosikki joukkuetta vastaan, PuHua. Hongan joukkueen sisääntulo otteluun oli murskaava, parhaimmillaan toisen erän alussa tilanne oli 7-30. Alun huikea pistejohto piti honkalaiset koko ottelun niskan päällä. Vastustaja pääsi parhaimmillaan 8 pisteen päähän, mutta se ei enää mestarijoukkuetta hetkauttanut. Loppulukemat 55-64 ja upea kaudenlopetus – Suomen mestaruus. Joukkueen MVP:ksi palkittiin Ebba Oksa.

Päävalmentaja Panu Pedersen on ylpeä joukkueestaan:

”Tytöt ovat tehneet huikean määrän töitä mestaruuden eteen! Viime toukokuussa aloitettiin tämä kausi, ja nyt tässä on yksi palkinto ahkeruudesta ja itsensä likoon laittamisesta!

Oli upeaa nähdä minkälaisella latauksella tytöt finaaliin tuli. Siinä ei tarvinnut valmentajien, kuin nauttia pelistä penkiltä. Upea finaali, kiitos siitä PuHulle.

Kiitos Antti, Liisa, Minna, Miki, Arto, Tinde, Tero ja Panu S upeasta panoksestanne tälläkin kaudella! Olette laittaneet suuret määrät omaa aikaanne tyttöjen valmennukseen! Ilman teidän panostanne, emme mestaruutta juhlisi.”

Suomen mestaruus joukkueen kapteenin Lilli Myllyahon fiilikset:

”Turnaus meni erittäin hyvin kaikin puolin. Peleissä oli hyvä energia, ja kannustus pysyi yllä koko turnauksen ajan. Runkosarjassa Helmi-pelissä oli selkeästi iltaväsymystä, mutta saimme kuitenkin koko tiukan pelin ajan pidettyä pään kylmänä, vaikka piste-eroa ei juuri ollut. Hyvä joukkuehenki ja -peli teki turnauksesta ikimuistoisen ja voitokkaan. Finaalissa oli hyvä meininki alusta lähtien ja olimme heti hereillä pelissä, mikä jatkui loppuun asti yhtä vahvana ja sen avulla voitto tuli kotiin. Koko SM-sarjasta ja lopputurnauksesta jäi huikeita muistoja sekä kokemuksia, mitkä tulemme muistamaan lopun ikäämme.”

WU14 TAPIOLAN HONKA II HIENOJA KOKEMUKSIA LOPPUTURNAUKSESTA

14-vuotiaat tytöt pelasivat voitokkaan kauden, minkä myötä lopputurnauksessa nähtiin harvinaisesti kaksi Hongan joukkuetta 8 parhaan joukossa ja taistelemassa SM-lopputurnauksessa. Joukkue pääsi pelaamaan viikonlopun aikana neljä tiukkaa ja kovaa ottelua, joista jäi käteen tärkeitä kokemuksia koko joukkueena. Mahtavaa pelaamista ja taistelua tytöt, hieno suoritus! Joukkueen MVP:ksi palkittiin Sara Jalanko.

MU14 SM-PRONSSI

U14 pojat pelasivat upean lopputurnauksen, jonka päätteeksi pojat saivat kaulaan huikeasti SM-pronssimitalit. Honkalaiset olivat voittamattomia runkosarjassa, kolmesta ottelusta kolme voittoa. Honkalaisryhmä kaatoi hienolla joukkuepelillään myös lopputurnauksen voittaneen, Suomen mestari Vaasan Salaman. Välierissä Kouvot koitui honkalaisten kompastuskiveksi. Ottelu käytiin, mitä tasaisimmissa merkeissä puolin ja toisin. Kouvotin muutaman kovan ratkaisun myötä loppulukemat Kouvotille niukasti 73-77.

Poikien mitalikamppailu käytiin myöskin Puhua vastaan. Pronssiottelu oli kovaa taistelua ja vääntöä, puoliajalle mentiin Hongan 11 pisteen johtoasemassa. Vastustaja teki ottelusta jännitysnäytelmän tulemalla vielä tasoihin juuri ennen viimeisen erän alkua. Honkalaiset eivät tästä lannistuneet vaan mitä kovempi vaihde laitettiin päälle! Loppulukemat Hongalle 73-65 ja hienosti SM-pronssimitalit kaulassa takaisin Tapiolaan. Joukkueen MVP:ksi palkittiin Malual Kariom.

Joukkueen kapteenin Rasmus Arosillan tunnelmat:

”Kausi oli onnistunut, pelejä riitti sekä joukkuehenki kasvoi paljon varsinkin lopputurnauksen aikana. Vaikka lähdettiinkin tavoittelemaan kultaa, niin voitettuun mitaliin on aina kiva lopettaa. Hyvillä fiiliksillä kohti seuraavaa kautta.”

Päävalmentaja Janne Pulkkanen summaa kautta ja fiilikset lopputurnauksesta:

”Ikäluokassa on poikia mukana hieno määrä ja toivottavasti näin on jatkossakin. Lupaan ainakin itse, että teen parhaani, jotta kaikilla mukana olevilla ja uusilla mukaan tulevilla olisi mahdollisuus harrastaa haluamallaan tavalla. On se tapa sitten ikäluokan Suomen mestaruuden tai maajoukkuepaikan tavoittelu, pari kertaa viikossa pelaaminen kavereiden kanssa tai mitä vain muuta koripallon harrastamiseen liittyvää. Olette kaikki tärkeitä riippumatta millä tavalla tai tasolla haluatte koripalloa pelata ja kiitän suuresti teitä tästä koripallokaudesta omasta puolestani. Teidän kanssanne on mukava toimia.

Kauteemme mahtui monenlaisia hetkiä, niin ylä- kuin alamäkiä, kuten asiaan kuuluu. Kaiken kaikkiaan uskallan kuitenkin sanoa, että kausi oli kokonaisuutenaan onnistunut ja useampi pelaaja kehittyi kauden aikana merkittävästi. Kehittyminen varmasti näkyi osaltaan siinä, että kuinka moni meidän pojistamme nousi kauden aikana pelaamaan oman ikäluokkansa SM-sarjaa tai alueellista 1-divisioonaa. Eniten toivon, että kauden aikana pojille syntyi, ainakin alustava, käsitys työnteon ja ahkeruuden merkityksestä omien unelmien jahtaamisessa sekä palo jatkaa työntekoa kohti omia unelmia. Vaikka ensimmäinen varsinainen kilpakausi olikin hieno päättää mitaliin ja poikien oli varmasti mukava saada ihan konkreettinen tunnustus omasta työstään, matka oman potentiaali löytämiseksi on vasta aivan alkutaipaleella. Hyvä, jos kuvainnollisesti olemme vielä edes omasta tuulikaapista poistuneet. Työnteko jatkuu ja kesäharjoituksia kohti.

Loppuun onnittelut Vaasalle mestaruudesta ja Kouvoille hopeasta vielä tätäkin kautta. Jatkakaa te ja muutkin kovaa työntekoa, niin katsotaan sitten ensi kaudella uudestaan.”

Koko Honka onnittelee suurella sydämellä kaikkia joukkueita ja staffeja mahtavista kauden lopetuksista. Tästä on hieno jatkaa eteenpäin!