Tomas Pihlajamäki palaa kotiin ja vahvistaa Hongan liigamiehistöä

Tapiolan Honka on tehnyt sopimuksen kaudesta 2026-2027 honkakasvatti Tomas Pihlajamäen (194cm) kanssa.

Taka- ja heittävän laitapelaajan paikalla viihtyvä Tomas on loistava lisä nuoreen honkamiehistöön ja tuo joukkueeseen kaivattua liigakokemusta sekä intohimoista puolustuksen taisteluasennetta, ja luonnollisesti rutkasti heittovoimaa.

Kuusi kautta Korisliigassa (Pyrintö, Seagulls, KTP-Basket, Loimaa Bisons) pelannut Pihlajamäki pelasi viime kaudella Bisons Loimaalla keskiarvoilla 7,1ppg, 2,6repg ja 1,2apg.

Juniorimaajoukkueissa Pihlajamäki on ollut vakiokasvo ja on esiintynyt 84:ssa juniorimaaottelussa, ja vyöllä on myös 10 miesten maaottelua.

Hongassa iloitaan oman kasvatin paluusta kotiin.

Tomas Pihlajamäki: ”Olen tosi iloinen näin 10 vuoden jälkeen palatessani takaisin Honkaan. Olen kasvanut honkaperheessä ja Hongan junioreissa pelaa tällä hetkellä kolme veljeä sekä isä ja neljäs veli valmentaa seurassa. Omien Honka-aikojen ajalta muistan kaikki ne miesten pelit mitä me joka vuosi käytiin jengiläisten kanssa katsomassa ja unelmoin, että joku päivä saisin itse mahdollisuuden pelata miesten joukkueessa. Nyt se tapahtuu ja olen erittäin innoissani ja kiitollinen tästä mahdollisuudesta.”

”Tulevaa kautta odotan kuin kuuta nousevaa. Honka on ollut todellisessa nousukiidossa menneiden vuosien aikana ja etenkin viimekausi vakuutti koko koriskansalle että Hongassa tehdään asiat oikein. En malta odottaa että pääsen pelaamaan espoolaisyleisön eteen ja tapaamaan kaikkia junnuja niin hallilla kuin peleissä ja olemaan esikuva heille siitä, mihin honkalaispolku voi lopulta johtaa!”

Päävalmentaja Aapo Heinonen: ”Tomaksen paluu kasvattajaseuraansa on erinomainen asia. Hänen ominaisuutensa sopivat hyvin joukkueen pelitapaan ja tulevalla kaudella tullaan varmasti näkemään rohkeaa ja energistä pelaamista sekä osumia kaaren takaa.”

Tapiolan Hongan miesten korisliigajoukkueella on nyt julkaistuna kuusi pelaajasopimusten: Lauri Kallio, Iiro Tuomi, Veeti Ulander, Elias Eerikinharju, Alvan Laavainen ja Tomas Pihlajamäki. Lisää sopimusuutisia luvassa lähiaikoina!

Kummiyritykseksi korisliigajoukkueen pelaajalle?

Yritysten on nyt mahdollista lähteä kannustamaan Hongan korisliigapelaajia kaudella 2026-27 toimimalla kummiyrityksenä. Yhteistyö näkyy muun muassa logona kummipelaajan paidassa. Kysy lisää ja kannusta suosikkipelaajaasi matkalla kohti uusia ennätyksiä!

Lisätiedot kummiyrityksenä toimimisesta: toni.taipale@tapiolanhonka.fi