Tapiolan Honka – Koripallon kasvattajaseura vailla vertaa

Kuvat: Samira Lee

Tapiolan Hongan pitkäjänteinen ja laadukas juniorityö tuottaa tulosta: seura on jo toista vuotta peräkkäin Suomen ykkönen liigapelaajien kasvattajana. Hongan pelaajapolku on osoittautunut tehokkaaksi väyläksi kohti koripallon huippua.

Vahva pohja – valmennus ja olosuhteet kunnossa

Hongan menestys ei ole sattumaa. Seura on vuosien varrella panostanut juniorivalmennukseen palkkaamalla ammattivalmentajia ja rakentamalla oman harjoitushallin, Honkahallin. Viime vuosina kehitystyötä on viety eteenpäin määrätietoisesti: juniorivalmentajien määrää on lisätty ja naisten sekä miesten divisiooniin on perustettu kehitysjoukkueet.

Edustusjoukkueet on rakennettu tukemaan seuran omien kasvattien urakehitystä – tavoitteena ei ole Suomen mestaruus hinnalla millä hyvänsä vaan tarjota nuorille pelaajille mahdollisuus kehittyä ja tavoitella ammattilaisuraa.

Miesten korisliiga – Honka on selkeä ykkönen

Miesten korisliigassa pelaa peräti 15 Hongan kasvattia, mikä on yli puolet enemmän kuin seuraavilla Lahti Basketballilla ja Kobrilla (7 pelaajaa kummassakin).

Hongan omassa liigajoukkueessa loistavat mm. Alvar Peltoniemi ja Riku Korhonen, jotka ovat vakiinnuttaneet paikkansa avausviisikossa. Mukana ovat myös Matias Rissanen, Alvan Laavainen, Veeti Ulander, Samuli Vartiainen sekä loukkaantumisesta lähiaikoina palaava Lauri Kallio.

Muita liigaseuroja edustavat:

· Samu Adler ja Sebastian Lindberg (Salon Vilpas)

· Topias Jokela ja Erik Muhonen (Tampereen Pyrintö)

· Veeti Helakorpi (Lapuan Korikobrat)

· Rasmus Lindberg (Kouvot)

· Tomas Pihlajamäki (Loimaan Bisons)

· Aamos Laavainen (Kauhajoen Karhu)

Kaikki nämä pelaajat ovat nuoria pelaajia, joilla on tähtäimessä jatkaa ammattilaisuraa Suomessa tai siirtyä ulkomaille ammattilaiseksi.

Hongan kasvatit Riku Korhonen ja Erik Muhonen

Naisten korisliiga – Honka mukana kärkikahinoissa

Naisten korisliigassa Tampereen Pyrintö johtaa kasvattilistaa 10 pelaajalla. EBT ja Kouvot seuraavat 8 pelaajalla, ja Honka on heti perässä kuudella kasvatilla.

Hongan omaa joukkuetta edustavat Emma Ristola ja Stella Jokela, jotka ovat vakiokasvoja avausviisikossa. Vuonna 2009 syntynyt Ida Riihijärvi on jo ensimmäisellä liigakaudellaan osoittanut poikkeuksellista lahjakkuutta.

Muita naisten liigaseuroja edustavat:

· Ebba Pekonen ja Peppi Tyynilä (Tampereen Pyrintö)

· Lilli Laine (Torpan Pojat)

Hongan kasvatit Stella Jokela ja Emma Ristola
Kapteeni Gonzalvez tukenaan tulevat tähdet Veeti Ulander ja Alvan Laavainen.

Kokonaiskuva – Honka hallitsee

Kun lasketaan yhteen miesten ja naisten korisliigat, Tapiolan Honka on selkeä ykkönen: 21 kasvattia pelaa Suomen korkeimmalla sarjatasolla. Tampereen Pyrintö on toisena 16 pelaajalla.

Lisäksi:

· Naisten 1. divisioonassa pelaa 26 Hongan kasvattia, joista 17 seuran omassa joukkueessa.

· Miesten 1DA-sarjassa pelaa 3 ja 1DB-sarjassa 18 Hongan kasvattia, joista 14 seuran omassa joukkueessa.

Viime kauden 2024-25 naisten 1. divisioonan honkalaiskasvatteja.

Tulevaisuus näyttää valoisalta

Hongalla on joukkue jokaisessa nuorten SM-sarjassa, ja seuran pelaajia nähdään runsaasti nuorisomaajoukkueissa. Koripalloliiton Eteläisen alueen sarjoihin osallistuu ennätysmäärä Hongan juniorijoukkueita, joten Honkahallilla kasvaa monia tulevia liigapelaajia – ja todennäköisesti myös tulevia Susijengin ja Susiladiesin tähtiä.